Одна з основних складових росту і розвитку рослин – це азот. У нього є одна основна функція – синтез білків, які є основою життєдіяльності всіх організмів. Всім рослинам потрібен азот, тому що він становить приблизно від 18% маси рослини.
Якщо у рослини існуэ нестача азоту, то існує можливість уповільнення зростання, а також ослаблення розвитку коріння і бічних пагонів. Через несприятливий економічного становища сучасного сільського господарства відбувається погіршення врожайності і зниження родючості грунтов.Перед сільгоспвиробниками зараз стоїть одне проблемне питання – як стабілізувати урожайність сільськогосподарських культур і чим можна компенсувати недостачу азоту в грунті?
Застосування безводного аміаку – один з найбільш вигідних шляхів вирішення проблеми забезпечення азотом рослин. Тому що він, окрім підвищення родючості грунту, сприяє збільшенню швидкості росту і розвитку рослин, а також сприятливо впливає на рівень врожайності.
У безводному аміаку міститься 82,2% азоту, і він належить до класу рідких азотних добрив. Безводний аміак – безбарвна рідина, яка на повітрі швидко кипить і випаровується. У процесі внесення в грунт, безводний аміак стає газом.
Створення і використання рідких азотних добрив виходить набагато дешевше, ніж твердих. А саме, під час їх виробництва не треба будувати цехи азотної кислоти, сушіння, грануляції, випарювання, кристалізації. Це дозволяє заощадити значні грошові суми на будівництво азотно-тукового підприємства аналогічної потужності. Вартості одиниці азоту в аміачної селітрі приблизно в 1,5-2 рази більше, ніж у рідкому аміаку. А витрати праці при використанні рідкого аміаку зменшуються в 2-3 рази, тому що не треба здійснювати роботи з підготовки добрив до внесення в грунт, а всі операції з їх застосування повністю автоматизовані.
Рідкі азотні добрива вносяться в грунт за допомогою спеціальних машин, які виробляють негайне внесення добрив на глибину до 14 см на легких грунтах і до 12 см – на важких. Поверхневе внесення рідкого аміаку неприпустимо, тому що він швидко випаровується.
Рідкі азотні добрива можна використовувати як головне добриво під будь-які культури, як під передпосівну культивацію, так і восени під зяблеву оранку. Також їх активно застосовують для підживлення просапних культур.
Рекомендовані обсяги дози для внесення аміаку за один прийом:
– Під цукровий буряк від 120 до 200 кг / га на фоні калійно-фосфорних добрив
– Під овочеві від 50 до 70 кг / га
– Під технічні культури від 60 до 120 кг / га
– Під зернові від 60 до 150 кг / га
Важливо не забувати при роботі з рідкими азотними добривами, дотримуватися всіх правил техніки безпеки, тому що пари аміаку подразнюють слизові дихальних шляхів і оболонок очей, а також викликає кашель і задуху.
Основні переваги використання безводного аміаку:
– Якщо порівнювати з твердими азотними добривами, то використання безводного аміаку на 35% дешевше
– Використання безводного аміаку сприяє істотний економії на зниженні витрат праці і витрат ПММ
– Безводний аміак використовується як головне добриво під будь-які культури, як під передпосівну культивацію, так і під зяблеву оранку, також можна застосовувати для підживлення просапних культур
– Завдяки стрічковому внесенню безводного аміаку сповільнюється ріст і розвиток бур’янів
– В шарі грунту безводний аміак розподіляється більш рівномірно
– Технологія використання безводного аміаку впливає на підвищення врожайності та якість зерна
Головна перевага безводного аміаку – економічність, тому що використовується менше машин, отже, зменшуються витрати ПММ і трудовитрати. А ефективність використання безводного аміаку доводиться можливістю рівномірного розподілу і більшою доступністю активної речовини рослинам. Що говорить про гарний потенціал і невикористаних резервах застосування безводного аміаку.